11.07.2018 Ulusal Günlük’te 18. gün.

Bugün Türkiye’de yaşanan gündemden biraz uzak durmamız gerekiyor.  Haklısınız burası bizim günlüğümüz ancak bazı  olaylar var ki yakar tüm halkların canını… Celallenmeyin hemen tarihin en büyük katliamlarından birinin yıl dönümü bugün!.. Acının yıl dönümü!.. Eşimden dolayı Bosna’lı akrabalarım var artık. Yaklaşık 4 yıldır tanıyorum onları ve çok da sevdim. İyi insanlar. Acıyı bilen, memleket hasreti çeken, dostluğu önemseyen insanlar. Bu nedenle Bosna’da yaşananları daha iyi anlıyorum. Farklı ülkelere sürgüne gönderilmek hiç de kolay değil! Keza bu durumu Ermeniler de yaşadılar. Tek fark katledilmediler!.. Şimdi benim bu cümlemden olmadık manalar, olmadık hakaret içerikleri, aslında şunu demek istiyor’a giden cümleler türetilecektir. Fakat, MEB’in tarihini öğrendiğimi ve kaynak kitaplar dışındaki kitaplarda yer alan verileri birleştirdiğimde bu sonuca ulaşıyorum ve soykırım olmadığı sonucu çıkıyor. Neyse, geçelim… konumuz bu değil.

Konumuz Srebrenica!.. Acının tarifinin yıl dönümü… Nasıl unutulur katledilen sekizbin’i aşkın insan?
Farklı halklara soykırım yaptığından emin olan İnsanoğlu, bilmez mi ola kendi türünün de birgün farklı renkler gözetmeksizin fakat hedef gözeterek katledileceğini? Türümüzden kurtulduğu gün yeniden doğacak dünya ve nefes alacak doğa!.. (11 Temmuz 2017’de yazmıştım bunu.)

Şimdi ise bir ekleme daha yapıyorum ve şunları söylüyorum; Srebrenica… 23. yıl dönümü katliamın!.. Etnik bir devlet kurmak uğruna, katledildi insanlar. BM’in korumasında olması da durduramadı bu sarf ırk sevdalısı faşistleri. 2. Dünya Savaşı’ndan sonra tarihin gördüğü ve Avrupa Kıtasında yaşanan en büyük katliamdı… BM’e rağmen!..

Ne oluyor biliyor musunuz dostlar? 1995 yılında barbarlar katlediyor 8.000 kişiyi. Katliamın olduğu topraklar kan kokuyor hala ve hayatta kalan insanlar mezar taşlarıyla konuşuyorlar, okşuyorlar taşları… Babaları, anneleri, kardeşleri… Binlercesi katlediliyor inançları ve ırkları bahane edilerek!.. Bosnalı olup, farklı alt kimliğinden dolayı katliam yapan Sırp General Ratko Mladiç savaş suçlusu bulundu ve Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Lakabı, hırsını gözler önüne seriyor. Bosna Kasabı diyorlar ona… Savaş açtıkları tüm cephelerde 10.000’den fazla insanın ölümünden sorumlu bir kasap o!.. Her sene binlerce insanın acısını tazeleten bir katil!..

11.07.2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön