16.07.2018

26.07.2018 Ulusal Günlük’te 23. gün.

Haydi sağlık merkezlerine koşar adım gidelim bugün. Hayır dur dememeli ve hızlıca başlamalıyız kaldırmaya aletleri!.. Ağırlık çalışmaları iyi geliyormuş deprosyona… hatırlar mısınız bilmem! Bir dönem pek bulunmazdı bu spor aletleri. Dayım çözümü, tam hatırlayamıyorum hacmini ama bir yada iki litrelik yuvarlak yağ tenekelerine beton harcı dökerek sağlamıştı. Buradaki en önemli kusur oluşan ağırlığın tek el mi, iki el mi kaldırılacağının kolay kolay çözülememesiydi… İp atlamak için orjinal takımları bulmak kolaydı. Yada kolların gerginliğini sağlamak için yay bulmak ta zor değildi. Dambıl ve ağırlık plakalarına ulaşmaksa sanıldığı kadar kolay değildi o yıllarda. Günümüz yeni yetmelerine bu cümlelerin fazlasıyla komik geldiğinin farkındayım. Ancak bu günleri yaşadık Baylar!..

Bugün gazete manşetlerini ve radyo haberlerini süsleyen bir haber ilişti kulaklarıma. Ağırlık çalışmak deprosyonu önlüyormuş. JAMA Psychiatry dergisinde araştırmanın tüm detaylarına ulaşabilirsiniz. NTV’nin haberini sitesinden alarak olduğu gibi aktarıyorum size.

“Ağırlık kaldırma ve kuvvet antrenmanı gibi egzersizlerin depresyon tedavisinde etkili olduğu saptandı. İrlanda‘daki Limerick Üniversitesi Spor Bilimleri Bölümü’nden Brett Gordon, yaptıkları araştırmada, depresyon hastası olan ya da olmayan yaklaşık 2 bin kişiden alınan verilere göre yapılan değerlendirmede, ağırlık kaldırma, direnç ve kuvvet egzersizlerinin depresyonun etkilerini azalttığını ortaya koyduğunu belirtti. Gordon, güç antrenmanı ya da ağırlık kaldırma gibi egzersizleri yapan kişilerin kendilerini daha iyi hissettiklerini ifade ederek, egzersizlerin beyne kan akışını artırdığını söyledi.Araştırmaya göre, bu tip egzersizler vücut dayanıklılığını artırdığı gibi zihinsel dayanıklılığını da artırıyor. Çalışmada, depresyonun etkilerini azaltmak için haftada en az 2 kez ağırlık kaldırma ve güç egzersizleri yapılması önerildi. Bu tip egzersizlerin kaygı bozukluğunun tedavisinde de işe yaradığı ifade edildi. Araştırmanın sonuçları “JAMA Psychiatry” dergisinde yayımlandı.”

Bu haberin ardından çevremde yakın zaman önce spora başlayan arkadaşlarımın olduğunu hatırladım. Onların yaşamlarında daha sakin olduklarını ve özgüvenlerinin arttığını gözlemliyorum. Terapi’nin getirileri diye düşündüğümüz sakin ve olumlu yaşamlarına tüm katkıyı sporun sağlamış olması büyük bir mucize. En kısa zamanda hatırı sayılır bir spor salonunda alacağım soluğu. Ne demişti büyük önder Mustafa Kemal Atatürk? “Sağlam kafa, sağlam vücutta bulunur.” Sporla kalın, sağlıcakla…

16.07.2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön