25.06.2018

Rejim değişikliği sonrası 1. gün

İtiraz süresi henüz yeni başladığı için yaklaşık 12 gün içerisinde değişiklikler olması kuvvetle muhtemel fakat bu değişikliklerden suya sabuna dokunur bir yaptırım çıkarılabilir mi? Bundan emin değilim. Dün Sayın İnce ve Sayın Akşener’den gece geç saatlerde de olsa seçmenler açıklama yapmalarını beklediler. Çıt çıkmadı. Seçmen olarak, söyleyecekleri kelimelerin anlamlarına takılmadan sadece telaffuzlarını duymaya odaklanmıştık oysa. Seçmen ilk gün onca şaibe olduğunu belirtilen mesajları görünce doğal olarak bir açıklama duymak ister… Duygusal yaklaşır konuya. Takımı kaybetmiştir çünkü!.. Uzun süredir de kaybettiği gibi.

25 Haziran saat 12:00’de açıklama yapacağım dediğinizde komik duruma düşersiniz. Telefon mesajları (sms) ile bir şeyleri öğrenmek çok da hakkaniyetli değil Yurttaşlar için. Kendini okul yıllarında hissetti insanlar. Küstüm, oynamıyorum diyen adaylar olabileceğini aklına getirmek istemiyor kimse. Ve şöyle bir bakar mısınız tabloya? İyi Parti’nin Millet ittifakında olması baraj sorununa çözüm oldu mu? Barajı geçecek kadar oy aldı. HDP de barajı geçecek kadar oy aldı ve ittifaklardan birine de dahil değildi. Bu durumda seçimin Parlemento açısından kazananı MHP oldu diyebilir miyiz? Sanki oldu gibi. Açıkcası ben de Milletvekilleri’nin seçiminden çok, Cumhurbaşkanlığı seçimlerine odaklanmıştım. Mecliste yer almak isteyen adaylara baktığımızda bazı tercihler nedeni ile hiçbir partiye oy vermemem gerekirdi. Ancak sadece 10 Parti’nin girdiği bu seçimlerde desteklediğim Cumhurbaşkanı adayının kazanmasını ve Parti rozetini de çıkardığı için çalışabileceği Meclis çoğunluğunu almasını istedim. Oldukça iyi niyetli bir istekti bu.

Şimdi ne olacak, hemen ilk günden anlatmaya başlayalım. Sabahın ilk saatlerinde insanların en çok arzuladıkları konu açıklama yapılması. Bu nedenle de saat 12:00’yi bekleyecek insanlar. Bir sinema filminin fragmanını hatırlıyorum ve inanın adını gerçekten bilmiyorum. “Biz de Cumhurbaşkanı’nı değiştiririz o zaman” diye bir ibare vardı. Bu konuyu bir araştıracağım.   NO filmi Chili’yi anlatır. Ancak sanki aklımda Türk yapımı bir film daha çekildi gibi kalmış. İnanın şu an bir şüpheye düştüm. Bu konuda hatrınıza gelen bir detay olursa lütfen yorumlar bölümüne yazın.

25.01.2018 tarihi bir milat bizler için. Şimdi Parlementer düzenin bir etkisi olacak mı, olmayacak mı? Cumhurbaşkanı yetkilerinin bir kısmını devredecek mi, etmeyecek mi? Sayın İnce edeceğim diyordu, fakat Sayın Erdoğan’dan böyle bir söylem duyduğumu hatırlamıyorum. Yatırımcılar Türkiye’ye yönlerini çevirecekler mi? Dolar ne olacak? Eğitim sisteminde iyileştirmeler yapılacak mı? ÖTV ve KDV’de iyileştirmeler olacak mı? Kıraathaneler ne zaman hayatımızı renklendirmeye başlayacak? Havuçlu Kek tercih edilebilecek mi örneğin? İstenilen kitaplar okunabilecek mi? Şehir Hastahaneleri yaygınlaştıkça, SSK ve Devlet Hastahaneleri kapanıyor. Yerlerine yeni Şehir Hastahaneleri mi yapılacak? Benim tavsiyem, İlçe Hastahaneleri kurulmasından yana. Her ilçe’ye bir adet İlçe Hastahanesi açılsın. Öyle çok büyük olmalarına da gerek yok. Acil servisi, Fizik Tedavi Merkezi, bir de 3 adet yatan hasta için odası olsun yeter. Zaten dahiliye, cildiye, KKB, göz gibi üniteleri kurmak kolay. Pıtırcık ve insanları yormayacak bu küçük tıp merkezleri ile sağlıkta bir reform oluşturulabilir. Şehir Hastahanelerini deneyimleyen yakınlarım oldu. Ulaşım olanakları yetersiz olduğu için otobüslerle insanları taşıyorlarmış. “Golf arabaları ve 3 yanı açık (sağ-sol ve üstü olmayan) midibüslerle” hastalar taşınıyor diye duydum. Kayseri’den geldi bilgi.

Şu an 24’ünde, günü nasıl bıraktıysak öyle devam ediyor hayat. Bir açıklama bekliyoruz seçmenler olarak. 12:00’de yapılacakmış o değerli açıklamalar!.. Sayın Erdoğan’ı tebrik ederim, kazandı. Ülkemiz için hayırlı olsun.

25.06.2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön