Seçime giderken…

Geri sayım başladı. Artık gün kelimesini bir kenara attık, büyük punto ile bir buçuk ay kaldı diyebiliriz. Günler tam turunu doldurarak ayları oluşturur. Fakat bu kalan günlerin yıllara dahi sığacak kadar, sıcak aylara gebe olması şaşırtıcı değil!..
Yaz aylarında birilerini seçmek gitmez hoşuma… seçim yapmak konusunda da pek başarılı değilimdir üstelik. Bunun sakar olan yanlarıma bağlı olduğunu düşünerek sızmışlığım çoktur mutfak masasında! Ne yiyeceğime dahi böylesine zor karar verirken, diyorlar yöneticini seç hadi… vakti çoktan geldi!..
Sakar olduğum eşim ve çocuklarım tarafından tescillidir. Banyoda yerde duran bebek küvetine yerini bildiğim halde her girişimde çarpmam benim için olağan dışı değildir örneğin. Bunu kaldırayım, başıma iş açacağım derken dahi ilk adımı attığımda bacağımı yaralamışlığım olmuştur işe yetişme telaşı ile hazırlanmaya çalışırken. Örnekleri artırmayalım derim! Konu amacından sapar, hayır onu geçtim bilmenizi istemediğim şeyler var… herkesin olduğu kadar, en az üstelik!..
Kararsızlığımı kendime dahi itiraf etmişken basında “Baskın Seçim” manşetlerinin atılması oldukça yerinde oldu! Hangi adayın bildirisini okuyarak başlayacağız? Bunun için önce kural setine uygun davranmaları lazım. 100.000 imza bulacaklar ve sonra resmen adaylıkları onanacak… Buraya kadar tamam, aklıma yattı. Adaylık için belirlenen kriterleri yerine getirecekler. Belge ve dekontlarının yanında da imzalarını toplayacaklar ve çıkacaklar seçmenin karşısına. Adaylık sürecini de böylece kavradık.
Bizler, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, 24 Haziran 2018’de gideceğiz sandığa ve istediğimiz adayın üzerine basacağız mührü… Basacağımız aday Cumhurbaşkanı’mız olacak yeni dönemde. Ve aynı zaman diliminde, oy kullanacağımız bölümün içerisinde bir de vekillerimizi seçmemiz gerekiyor. 600 adet “Millet Vekili” olacak parlementoda. Milletin haklarını savunacak, taleplerini karşılayacak ve yeri geldiğinde yaralarını saracak halkının… Sesi olacak onların, vicdanı olacak!.. 600 Vekil diyorum baylar!.. Hadi iyiyiz yine, daha çok temsil edileceğiz mecliste… Daha çok duyulacak sesimiz ve daha da erken yanıt alacağız taleplerimize!
Şimdi gelelim yeniden adaylara… Afişler asılmaya başladı. Mitingler yapılıyor. Bildiriler de tamam fakat ben bu seçimde hangi adayın, hangi seçim tüzüğü ile yaşanacakları teminat altına alacağını teyit ettiğine dair tek bir kitapçık görmedim. Şimdi ben nasıl karışmış olmam! Kararsız biri olduğumu ve laf anlatması zor biri olduğumu aslında cümle aralarında itiraf ettim. 17 Haziran günü benim doğum günüm ve 33. yaş günümü kutlayacağım. Neyseki biten yaş kutlanıyor da eskiden olduğu gibi kendimi 1 yaş büyük olduğuma inandıracağım telkinlere de sırnaşmamış oluyorum. Doğum günümden bir hafta sonra gitmem gerekiyor sandığa! Gidip, değişen sistemdeki ilk Cumhurbaşkanı adaylarından seçeceğim birine oy vereceğim ve 600 vekil için de pusuladan bir partiye basacağım mührü. Buraya kadar gerçekten sorun yok!.. Sorun, ülkenin yöneticisini, yöneticilerini seçerken tüzüklerinin ap açık ortada olması gerekirken, birbirlerini al aşağı etmek için çekişmeleri… Kimin daha faydalı olacağını belirlemek zor!.. Kafalar karışık!

Seçime giderken…

Seçime giderken…” hakkında 2 yorum

  1. 600 vekil seçiliyor Baylar derken yazınız sadece Baylara hitap ediliyor galiba , mecliste sadece Baylar temsil edilecek galiba 😀

  2. Eleştiri, kişisel ve toplumsal gelişimimiz için çok önmeli, düşüncelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Kadınların Türkiye’de apolitik bir tavır sergilemesi ve hem cinslerinin dahi yanında olmamaları sebebiyle “Baylar” kelimesini kullanıyorum yazılarımda. Bu kelime toplumsal bir imlece dönüştü benim için… biz kelimesinin yerini alan bir yanı da var. “Baylar” erk düşünceyi belirtmemektedir benim kalemimde!

    Ali Gündoğar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön